تبلیغات
خودمونی ها - آمده ام كه سر نهم،عشق تو را به سر برم
و مثل المومنین فی قبولهم ولاء امیرالمومنین فی یوم غدیر خم کمثل الملائکه فی سجودهم لآدم و مثل من ابی ولایه امیرالمومنین فی یوم الغدیر مثل ابلیس.
و مثل مومنین در پذیرش ولایت امیرالمومنین (ع) در روز غدیر خم همانند ملائکه است در سجودشان بر آدم و مثل کسی که قبول ولایت نکرد در غدیر خم مثل ابلیس است.
 
«با تشكر از دوست خوبم حق شناس»


بسم الله الرحمن الرحیم
اقبال الاعمال : من کتاب " النشر و الطی " رواه عن الرضا ( علیه السلام ) اذا کان یوم القیامه زفت اربعه ایام الی الله کما تزف العروس الی خدرها .
قیل : ما هذه الایام ؟ قال : یوم الاضحی و یوم الفطر و یوم الجمعه و یوم الغدیر و ان یوم الغدیر بین الاضحی و الفطر و الجمعه کالقمر بین الکواکب و هو الیوم الذی نجافیه ابراهیم الخلیل من النار فصامه شکرا لله .
و هو الیوم الذی اکمل فیه الدین فی اقامه النبی (ص) علیا امیرالمومنین (علیه السلام) علما و ابان فضیلته و وضائته فصام ذلک الیوم .
و انه لیوم الکمال و یوم مرغمه الشیطان تقبل اعمال الشیعه و محبی آل محمد و هو الیوم الذی یعمدالله فیه الی ما عمله المخالفون فیجعله هباء منثورا و ذلک قوله تعالی : (فجعلناه هباءمنثورا) <الفرقان :23 >
و هو الیوم الذی یامر جبرئیل ان ینصب کرسی کرامه الله بازاء البیت المعمور و یصعده جبرئیل و تجتمع الیه الملائکه من جمیع السموات و یثنون علی محمد صلی الله علیه و آله و تستغفر لشیعه امیرالمومنین و الائمه (علیهم السلام) و محبیهم من ولد آدم (علیه السلام) .
و هو الیوم الذی یامر الله فیه الکرام الکاتبین ان یرفعوا القلم عن محبی اهل البیت و شیعتهم ثلاثه ایام من یوم الغدیر و لایکتبون علیهم شیئا من خطایاهم کرامه لمحمد و علی و الائمه (علیه السلام) و هو الیوم الذی جعله الله لمحمد و آله و ذوی رحمته . و هو الیوم الذی یزید الله فی مال من عید فیه و وسع علی عیاله و نفسه و اخوانه و یعتقه الله من النار و هو الیوم الذی یجعل الله فیه سعی الشیعه مشکورا و ذنبهم مغفورا وعملهم مقبولا .
و هو یوم تنفیس الکرب و یوم تحطیه الوزر و یوم الحباء و العطیه و یوم النشر العلم و الیوم البشاره و العید الاکبر و یوم یستجاب فیه الدعاء و یوم الموقف العظیم و یوم لبس الثیاب و نزع السواد و یوم الشرط المشروط و یوم نفی الهموم و یوم الصفح عن مذنبی شیعه امیرالمومنین (علیه السلام) .
و هو یوم السبقه و یوم اکثار الصلاه علی محمد و آل محمد و یوم الرضا و یوم عید اهل بیت محمد (علیهم السلام) و یوم قبول الاعمال و یوم طلب الزیاده و یوم استراحه المومنین و یوم المتاجره و یوم التودد و یوم الوصول الی رحمه الله و یوم التزکیه و یوم ترک الکبائر و الذنوب و یوم العباده و یوم تفطیر الصائمین فمن فطر فیه صائما و مومنا کان کمن اطعم فئاما و فئاما ان عد عشرا .
ثم قال : او تدری ما الفئام ؟ قال : لا ، قال : مائه الف . و هو یوم التهنئه یهنی بعضکم بعضا فاذا لقی المومن اخاه یقول : (الحمدلله الذی جعلنا من المتمسکین بولایه امیرالمومنین (علیه السلام) )
و هو یوم التبسم فی وجوه الناس من اهل الایمان فمن تبسم فی وجه اخیه یوم الغدیر نظر الله الیه یوم القیامه بالرحمه و قضی له الف حاجه و بنی له قصرا فی الجنه من دره بیضاء و نضر وجهه .
و هو یوم الزینه فمن تزین لیوم الغدیر غفر الله له کل خطیئه عملها صغیره او کبیره و بعث الله الیه ملائکه یکتبون له الحسنات و یرفعون له الدرجات الی قابل مثل ذلک الیوم فان مات مات شهیدا و ان عاش عاش سعیدا .
و من اطعم مومنا کان کمن اطعم جمیع الانبیا و الصدیقین و من زار فیه مومنا ادخل الله قبره سبعین نورا و وسع فی قبره و یزور قبره کل یوم سبعین الف ملک و یبشرونه بالجنه .
فی یوم الغدیرعرض الله الولایه علی اهل السماوات السبع فسبق الیها اهل السماء السابعه فزین بها العرش ثم سبق الیها اهل السماء الرابعه فزینها بالبیت المعمور ثم سبق الیها اهل السماء الدنیا فزینها بالکواکب .
ثم عرضها الی الارضین فسبقت مکه فزینها بالکعبه ثم سبقت الیها المدینه فزینها بالمصطفی محمد (ص) ثم سبقت الیها الکوفه فزینها بامیرالمومنین (علیه السلام) و عرضها علی الجبال فاول جبل اقر بذلک ثلاثه اجبال : العقیق و جبل الفیروزج و جبل الیاقوت فصارت هذه الجبال جبالهن و افضل الجواهر .
ثم سبقت الیها الجبال اخر فصارت معادن الذهب و الفضه و مالم یقر بذلک و لم یقبل صارت لاتنبت شیئا .
و عرضت فی ذلک الیوم علی المیاه فما قبل منها صار عذبا و ما انکر صار ملحا اجاجا . و عرضها فی ذلک الیوم علی النبات فما قبل صار حلوا طیبا و ما لم یقبل صار مرا .
ثم عرضها فی ذلک الیوم علی الطیر فما قبلها صار فصیحا مصوتا و ما انکرها صارا خرس مثل اللکن . 
و مثل المومنین فی قبولهم ولاء امیرالمومنین فی یوم غدیر خم کمثل الملائکه فی سجودهم لآدم و مثل من ابی ولایه امیرالمومنین فی یوم الغدیر مثل ابلیس .
و فی هذه الیوم انزلت هذه الایه : ( الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی ) و ما بعث الله نبیا الا و کان یوم بعثه مثل یوم الغدیرعنده و عرف حرمته اذ نصب لامته وصیا و خلیفه من بعده فی ذلک الیوم .

به نام خداوند بخشنده مهربان
روزهای سرشاراز افتخار : سیدبن طاووس " اعلی الله مقامه الشریف " در کتاب عظیم القدر اقبال الاعمال از حضرت امام رضا (صلوات الله علیه) روایت کرده است که : حضرت فرمودند : هنگامی که قیامت فرا می رسد چهار روز با فخر و مباهات بر خداوند وارد می شوند همانند عروسی که در شب زفاف بر شوهر وارد می شود .
از حضرت سوال شد که آن چهار روز کدامند ؟ فرمودند : روز قربان ، روز فطر ، روز جمعه و روز غدیر و به درستی که روز غدیر بین آنها مانند ماه است در بین ستارگان و آن روز ، روزی است که حضرت ابراهیم خلیل از آتش نجات یافت و به شکرانه اش آن روز را روزه گرفتند .
روز اکمال دین : و آن روز ، روزی است که خداوند در آن دین را کامل کرد به سبب اینکه پیامبر (ص) امیرالمومنین (ع) را به عنوان شاخص و فضیلت نصب کرد و جلوه های نور آن حضرت را آشکار نمود و آن روز را روزه گرفت .
و به درستی که آن روز ، روز کمال است و روز به خاک مالیده شدن بینی شیطان و قبولی اعمال شیعیان و دوستان آل محمد (ص) می باشد و روزی است که خداوند به اعمال مخالفین نظر می کند و آن را نابود می گرداند و این قول خداوند است " فجعلناه هباء منثورا " .
روز کرامت خدا : روز غدیر روزی است که جبرئیل امر می کند منبری از کرامت الهی در مقابل بیت المعمور نصب شود و در حالی که ملائکه آسمانها اطراف او گرد آمده و پیامبر اکرم (ص) را ستایش می کنند ، بر منبر رفته و برای شیعیان امیرالمومنین و ائمه (ع) و دوستان آنان از فرزندان آدم طلب آمرزش می کند .
روز برداشته شدن قلم : روز غدیر روزی است که خداوند امر می کند تا کرام الکاتبین به مدت سه روز قلم از دوستان اهل بیت و شیعیانشان بردارد و به خاطر احترام به پیامبر و امیرالمومنین (ع) هیچ یک از خطاهای آنان را ثبت نکند .
روز غدیر روزی است که خداوند متعال آن را به پیامبر و اهل بیتش و اصحاب رحمت خود اختصاص داده است .
روز وسعت : روز غدیر روزی است که هر کس آن را عید بگیرد و گشایش در امر خود و اطرافیان و برادران خود قرار دهد خداوند مال او را زیاد می فرماید و او را از آتش نجات دهد . و آن روزی است که خداوند کوشش شیعیان را ستوده و گناهانشان را بخشیده و عملشان را مورد قبول قرار می دهد .
روز غدیر روز آسایش و روز رهایی از غم ، روز از بین رفتن گناه ، روز عطا و بخشش بی عوض ، روز گستردن علم ، روز مژده و عید اکبر ، روز اجابت دعا ، روز موقف بزرگ ، روز پوشیدن لباس نو و بیرون آوردن لباس سیاه ، روز شرط مشروط ، روز دور کردن غمها و در گذشتن از گناهان شیعیان امیرالمومنین (ع) است .
روز عید آل محمد (ص) : روز غدیر روز سبقت گرفتن و روز افزودن درود بر محمد و آل محمد (ص) است ، روز خرسندی ، روز عید اهل بیت محمد (ص) ، روز پذیرفتن اعمال ، روز درخواست افزونتر ، روز آسایش مومنین ، روز فایده بردن ، روز اظهار دوستی ، روز رسیدن به رحمت الهی ، روز پاک شدن و ترک گناهان بزرگ ، روز پرستش و روز افطاری دادن است ؛ پس هر کس روزه دار مومنی را غذا دهد مانند کسی است که فئامی را اطعام کرده ! سپس حضرت شمردند تا ده فئام پس از آن فرمودند : آیا می دانی فئام چیست ؟ راوی عرض کرد : خیر . حضرت فرمودند : صدهزار .
روز تهنیت : روز غدیر روزی است که بعضی از شما بعضی دیگر را شاد باش می گویند پس وقتی مومنی برادر مومن خود را دیدار می کند می گوید : ستایش خدای را که ما را از متمسکین به ولایت امیرالمومنین (ع) قرار داد .
روز خوشرویی : غدیر روز تبسم در صورت مومنین است . پس هر کس در روز غدیر در چهره برادر خود تبسم کند خداوند رحمان روز قیامت به نظر رحمت به او می نگرد و هزار حاجت او را برآورده و برای او قصری از درّ ناب در بهشت بنا می کند و به صورتش شادابی می بخشد .
روز آراستگی : روز غدیر روز زینت و زیور است پس کسی که برای روز غدیر زینت نماید خداوند غفار تمام گناهانش را می بخشد ؛ کوچک باشد یا بزرگ و فرشتگانی برمی انگیزد تاپیوسته برای او حسنه ثبت کنند و درجات او را بالا برند تا شایسته مثل چنین روزی گردد . پس اگر بمیرد شهید از دنیا رفته و اگر زنده بماند سعادتمندانه خواهد زیست .
روز اطعام : کسی که مومنی را در این روز اطعام کند مثل این است که تمام انبیا و صدیقین را طعام داده باشد ، کسی که در این روزمومنی را دیدار کند خداوند هفتاد نور داخل قبرش قرار می دهد و قبرش را وسیع می گرداند و هر روز هفتاد فرشته او را زیارت می کنند و به او مژده بهشت می دهند .
روز عرضه ولایت : در روز غدیر خداوند ولایت را بر اهل آسمانهای هفتگانه عرضه کرد ؛ پس اهل آسمان هفتم از دیگران به سوی ولایت سبقت گرفتند و به این جهت آن را به عرش زینت داد . سپس اهل آسمان چهارم از دیگران سبقت گرفتند و خداوند آن را به بیت المعمور زیور بخشید . آنگاه اهل آسمان دنیا سبقت گرفتند و آن را به کواکب آراست سپس خداوند ولایت را بر زمین هاعرضه کرد و زمین مکه در قبولی پیشی گرفت آنگاه به کعبه زینت داده شد و بعد مدینه و آن به پیامبراکرم (ص) مزین گردید پس از آن به کوفه و آن را به امیرالمومنین (ع) آراست . پس به کوه هاعرضه شد و سه کوه سبقت گرفتند . عقیق ، فیروزه و یاقوت و اینها به این سه کوه اختصاص یافت و از بهترین جواهرات شدند . پس کوههای دیگر قبول ولایت کردند و دارای معادن طلا و نقره گردیدند و هر چه اقرار به ولایت نکرد چیزی از او نرویید و در این روز ولایت به آبها عرضه شد و هر آبی که پذیرفت گوارا گردید . و آبی که قبول نکرد شور و تلخ شد و هم چنین بر گیاهان عرضه شد پس هر کدام پذیرفت شیرین و نیکو شد و آنچه قبول نکرد تلخ گردید . سپس ولایت در این روز بر پرندگان عرضه شد ، آنها که قبول کردند خوش آواز و گویا شدند و هر کدام انکار نمودند لال گردید .
صورت مقرین و منکرین ولایت : و مثل مومنین در پذیرش ولایت امیرالمومنین (ع) در روز غدیر خم همانند ملائکه است در سجودشان بر آدم و مثل کسی که قبول ولایت نکرد در غدیر خم مثل ابلیس است .
و در این روز این آیه شریفه " الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی " نازل گردید یعنی امروز دین شما را کامل و نعمت خود را بر شما تمام کردم .
روز قرار دادن جانشین : و خداوند پیغمبری را مبعوث نکرد مگر روز مبعوث شدنش نزد او مانند روز غدیر بوده و حرمت آن را شناخته زیرا در این روز برای امت خود جانشین و خلیفه بعد از خودش را قرار داده است .
 
اقبال الاعمال ، صفحه 466
عوامل العلوم ، جلد15 ، صفحه3
حدیث الغدیر ، صفحه222 ، حدیث305
طبقه بندی: اعتقادی، داستانی، اجتماعی، فرهنگی، شنیدنی ها،

تاریخ : چهارشنبه 27 آذر 1392 | 08:36 ب.ظ | نویسنده : دونه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مقاله و ریاضی