تبلیغات
خودمونی ها - خداحافظ دریاچه

پدر علم كویرشناسی ایران در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:

"پرویز كردوانی" گفت: دریاچه ارومیه قابل احیا نبوده و ریختن آب به دریاچه، خیانت است.

دریاچه ارومیه یا رضاییه دریاچه‌ای بود كه روزگاری گردشگران بسیاری از سراسر دنیا به این منطقه توریستی سفر می‌كردند. اما امروز بیشتر بخش‌های آن خشك شده و چند سالی است كه مسئولان به فكر احیای آن هستند اما تاكنون نتوانستند كاری برای نجات آن انجام دهند.

 

پرفسور "پرویز كردوانی" پدر علم كویرشناسی ایران درباره احیای دریاچه ارومیه به خبرنگار حوزه میراث فرهنگی باشگاه خبرنگاران، گفت: زیباترین و باارزش‌ترین دریاچه كشور فدای توسعه بی‌رویه كشاورزی شده به گونه‌ای كه اگر آب تمامی سدها و رودها را برای آن اختصاص دهند و حتی تمام فعالیت‌های كشاورزی و صنعتی را تعطیل كنند دیگر احیاء نخواهد شد

وی افزود: اظهارنظرهای متفاوتی برای احیای دریاچه ارومیه از سوی كارشناسان محیط زیست صورت گرفته است، برخی معتقدند برای احیای دریاچه ارومیه باید در تمامی چاه‌های آب آن منطقه به مدت یك سال تعطیل شود و 30 درصد آب سدها به دریاچه اختصاص داده شود

"كردوانی" اظهار داشت: دریاچه ارومیه بسیار مفید بوده ولی از آن غفلت كردند، حواسشان تنها به آب دریاچه بود غافل از آنكه برای توسعه كشاورزی بیش از 20 هزار حلقه چاه در 6 شهرستان شرق دریاچه ارومیه حفر كردند و باعث شد جهت حركت‌ آب‌های زیرزمینی كه در گذشته به سمت دریاچه بود برعكس شود و آب شور دریاچه به دشت‌ها برود و آب چاه‌ها شور شود، این چهره ماندگار ایرانی بیان كرد: حتی آقای "محمدیان" رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان شرقی طی سخنانی اعلام كرد: هزاران هكتار زمین در این استان به دلیل پس‌روی آب دریاچه ارومیه شور شدند و آقای "قاضی پور" نماینده مردم ارومیه نیز در 9 ماه قبل گفته 50 روستا به دلیل شور بودن آب دریاچه تخلیه شده است.

وی تأكید كرد: تاكنون بیش از هزار حلقه چاه مسدود شده و سایر چاه‌های آب نیز فقط روزها حق دارند آب بردارند.
پدر علم كویرشناسی ایران،‌ تصریح كرد: هر قدر آب به دریاچه ببندند آب چاه‌ها بیشتر شور می‌شود و باعث آلودگی زیست محیطی و تعطیلی كشاورزی و مهاجرت روستاییان می‌شود و مشكلات بسیاری در بخش اقتصادی، اجتماعی و سیاسی به وجود می‌آید.

"كردوانی" معتقد است، اگر آب به دریاچه ارومیه بسته شود نه تنها خدمت به منطقه و كشور نیست بلكه خیانت است.
وی ادامه داد: خوشبختانه آب به اندازه كافی ندارند كه به دریاچه اختصاص دهند حتی رئیس جمهور سابق كشورمان در سومین سفر استانی خود به منطقه آذربایجان غربی حرفی از آب نزد و تنها گفت باید نمك دریاچه برداشت شود.

پدر علم كویرشناسی ایران بیان كرد: آب به دریاچه ارومیه بارها اختصاص دادند اما كشاورزان جلوی آن را گرفتند، در سال گذشته در همایش بین‌المللی دریاچه ارومیه وزارت نیرو 40 میلیون مترمكعب آب سدها را برای دریاچه ارومیه باز كرد اما كشاورزان نگذاشتند چون به آب نیاز داشتند.

وی افزود: رود ارس آب ندارد و حتی آب سدها برای احیای دریاچه ارومیه كافی نیست، 30 میلیارد متر مكعب آب نیاز بوده تا دریاچه احیا شود.

"كردوانی" تصریح كرد: اگر سالی یك میلیارد متر مكعب آب كشاورزی، شرب و صنعت منطقه را به دریاچه اختصاص دهند، 30 سال طول می‌كشد.

پدر علم كویرشناسی ایران اظهار داشت: اگر بخواهند از دریاچه خزر آب به دریاچه ارومیه انتقال دهند هزینه انرژی انجام این كار بالا بوده و به اندازه هزینه انرژی كل كشور است

وی ادامه داد: كارگروهی برای نجات دریاچه ارومیه با حضور وزرای نیرو، كشاورزی و سازمان محیط زیست تشكیل شده است كه این اتفاق خوبی است.

"كردوانی" تصریح كرد: تأسف، تأسف، من بنیان‌گذار دانشگاه ارومیه بودم به اهمیت این دریاچه واقف هستم ولی دریاچه را نابود و زیان‌بخش كردند.

این چهره ماندگار ایرانی تأكید كرد: آب به دریاچه ارومیه نباید بدهند و جلوی كشاورزی و صنعت را نگیرند چون آب چاه‌ها بیشتر شور می‌شود.

وی اظهار داشت: باید نمك دریاچه را برداشت كنند، میلیاردها تومان نیز برای كشور درآمدزایی دارد، معادن نمكی كه هم‌اكنون در نقاط مختلف كشورمان وجود دارد تنها تا 30 سال جوابگو بوده، به همین دلیل آنها را به طور موقت تعطیل و از نمك دریاچه استفاده كنند.

"كردوانی" تصریح كرد: این دریاچه باید به پارك گیاهی و حیوانی زیبا تبدیل شود و سطح آن 95 درصد ماسه و 5 درصد شن به عمق 10 سانتیمتر پاشیده شود و بذر گیاه بر روی آن ریخته شود تا 5 در  سال دیگر به یك پارك زیبای گیاهی و حیوانی تبدیل شود.

پدر علم كویر شناسی ایران بیان كرد: حتی بعد از برداشت نمك می‌توانند جزایر این دریاچه را بازسازی و به منطقه توریستی تبدیل كنند.

وی ادامه داد: برای شیرین شدن آب چاه‌ها وزارت نیرو باید تغذیه مصنوعی در كل منطقه ایجاد كند.

زمستان‌ها كه بارندگی زیاد بوده این آب‌ها را در چاه‌ها تزریق كنند تا آب شیرین به پایین رود و آب شور را پس بزند با انجام این كار به تدریج آب چاه‌ها شیرین خواهد شد.

پدر علم كویرشناسی ایران تأكید كرد: چون آب‌ چاه‌های دشت‌ها شور شده مردم برای كشاورزی می‌توانند با استفاده از سیستم آبیاری كم‌مصرف سطح كشت را گسترش دهند و پسته و زعفران بكارند./ص


 
گفتگو از: مرضیه امیری


منبع: YJC
طبقه بندی: میز گرد، اجتماعی، فرهنگی، شنیدنی ها،

تاریخ : سه شنبه 12 شهریور 1392 | 09:39 ق.ظ | نویسنده : دونه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مقاله و ریاضی