تبلیغات
خودمونی ها - درود بر پیروان پیامبران و تصدیق كنندگان ایشان
نیایش چهارم (دعاى آن حضرت است در درود بر پیروان پیامبران و تصدیق كنندگان ایشان)

بارخدایا، به آمرزش و خشنودى خود، آن گروه از مردم روى زمین‏ را یاد كن كه پیروان پیامبران بودند و نادیده به پیامبریشان گواهى دادند، به هنگامى كه معاندان به دروغشان نسبت مى‏دادند. آنان در هر زمان از عهد آدم تا محمد صلى اللّه علیه و آله- كه پیامبرانى مبعوث داشتى و راهنمایانى برانگیختى كه پیشوایان هدایت بودند و سرداران اهل تقوى- بر آنان به تمامى سلام و درود باد- به پرتو حقایق ایمان شوق یارى رسولان داشتند.

بار خدایا، به آمرزش و خشنودى خود، اصحاب محمد را یاد كن، بویژه آنان كه حق صحبتش نیكو ادا كردند و در نصرتش دلیریها نمودند و به یارى او بر خاستند و به دیدار او شتافتند و اجابت دعوتش را بر یكدیگر پیشى گرفتند. چون حجت رسالت خویش به گوششان رسانید، پاسخ قبول دادند و از زن و فرزند خویش براى اظهار دعوت او بریدند و در تثبیت نبوتش با فرزندان و پدران خود پیكار كردند، تا به وجود او پیروز شدند.

بار خدایا، به آمرزش و خشنودى خود، آن كسان را یاد كن كه محبت او در دل داشتند و در بازار مودت او به تجارتى امید بستند كه در آن زیان و كساد راه نیابد. و آن كسان را كه چون چنگ در ریسمان ولاى او زدند، خاندان و عشیرت از ایشان بگسست و چون در سایه پیوند او آرمیدند، خویشان پیوند از ایشان ببریدند.

بار خدایا، آنچه را كه آنان براى تو و در راه تو واگذاشتند فراموش منماى و به خشنودى خویش خشنودشان فرماى، زیرا كه مردم را براى اعتلاى دین تو گرد آوردند و همراه با رسول تو براى رواج آیین تو خلق را به سوى تو فرا خواندند. و به سزاى آنكه از شهر و دیار خود و از میان قوم خویش مهاجرت كردند و امن و راحت خود به عسرت و تنگى بدل كردند، پاداش نیكشان عطا فرماى. و نیز پاداش ده آن گروه از ستمدیدگان را كه در راه نصرت دین خود بر شمارشان افزوده‏اى.

بار خدایا، تابعان اصحاب محمد را بهترین پاداش ارزانى دار؛ آنان كه به نیكى در پى اصحاب رفتند و مى‏گویند: «پروردگار ما، ما را و برادران ما را كه در ایمان بر ما پیشى گرفتند بیامرز.» [اشاره است به این آیه: وَ الَّذِینَ جاؤُ مِنْ بَعْدِهِمْ، یَقُولُونَ رَبَّنَا اغْفِرْ لَنا وَ لِإِخْوانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونا بِالْإِیمانِ وَ لا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنا غِلًّا لِلَّذِینَ آمَنُوا، رَبَّنا إِنَّكَ رَؤُفٌ رَحِیمٌ‏. (سوره 59- آیه 10)] آنها به جانب ایشان آهنگ كردند و مقصد و مقصود آنان جستند و به شیوه آنان رفتند و در دلشان شائبه تردید پدید نیامد تا از راهشان منحرف سازد یا در پیروى آثار ایشان خلل آورد و از اقتدا به فروغ تابناك هدایتشان بازدارد، بلكه همواره پشتیبان و یاور آنان باشند، آیین ایشان را پیروى كنند و به فروغ هدایتشان راه جویند و همرأى و همپیمانشان بوند و آنچه از ایشان بشنوند به دروغ نسبت نكنند.

بار خدایا، بر تابعان و زنان و فرزندانشان و هر كه از ایشان مطیع فرمان تو باشد، از امروز تا روز باز پسین درود بفرست؛ درودى كه به بركت آن، ایشان را از نافرمانى خود بازدارى و باغهاى بهشت به رویشان گشاده گردانى و از كید شیطانشان نگه‏دارى.

و چون در كارى نیك از تو مدد خواهند، یاریشان كنى و از حوادث روزان و شبان- مگر آنچه خیرشان در آن باشد- حفظ كنى و امید به لطف و كرم خویش در دل آنان پدید آورى و چنان كنى كه به آنچه در نزد توست آزمند گردند و در آنچه دیگر بندگان در دست دارند تهمت روا ندارند. تا آنان را چنان بازگردانى كه به سوى تو بگروند و از تو بیم كنند، و به فراخیها و خواسته‏هاى این جهان زودگذر بى‏میلشان كنى و شوق عمل براى ثواب آن جهانى و آمادگى براى پس از مرگ را در دلشان اندازى و سختى و تلخكامى روزى را كه جانها از بدنهاشان‏ بیرون مى‏آید بر آنها آسان كنى و از حوادث وحشتزاى قیامت و سختى آتش دوزخ و عذاب جاوید آن معاف دارى و به جایگاه امن و آرامش كه پرهیزگاران راست روانه گردانى.

 


الصحیفة السجادیة / ترجمه آیتى ؛ ص46
طبقه بندی: اعتقادی، اجتماعی، معرفی كتاب،

تاریخ : جمعه 24 خرداد 1392 | 10:57 ق.ظ | نویسنده : دونه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مقاله و ریاضی