تبلیغات
خودمونی ها - «إنَّ الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه»
آیا حدیث «إنَّ الحسین مصباح الهدی و سفینه النجاه» ، در عرش خدا نوشته شده است؟

جواب:

بدون شك یكی از كسانی كه درس‌های زیادی به همه آزاد‌مردان و آزادی خواهان جهان داده، وجود مقدس اباعبدالله الحسین ـ علیه السلام ـ بود، شخصیتی كه با خون خودش دین اسلام و قرآن را زنده نگه داشت و در این مسیر از همه‌ی هستی خودش گذشت و عزیز‌ترین بستگان و یاران خود را فدای راه حق و حقیقت و آزادگی نمود؛ مقام ایشان به حدی بلند است كه زبان و قلم از وصف او عاجز‌ند.

مرحوم شیخ صدوق در كتاب عیون اخبارالرضا ـ علیه السلام ـ چنین نقل كرده‌اند: أبوالحسن ثابت دوالینی ـ رضی الله عنه ـ در سال 352 در مدینه برایم نقل كرده كه با واسطه‌هایی كه ذكر شد از امام حسین ـ علیه السلام ـ که فرمود: بر پیامبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله ـ وارد شدم در حالی كه ابی بن كعب پیش آن حضرت بود، پیامبر به من فرمود: مرحبا به تو ای اباعبدالله! ای زینت آسمان‌ها و زمین‌ها!

ابی بن كعب گفت: ای رسول خدا چگونه غیر از شما كسی زینت آسمان‌ها و زمین‌ها می‌باشد؟

پیامبر فرمود: ای ابّی! قسم به آن كه مرا به حق، به عنوان پیامبر مبعوث گردانید، به راستی كه حسین بن علی ـ علیه السلام ـ در آسمان‌ (نامش) بزرگ‌تر و بلند آوازه‌تر است نسبت به زمین، و به راستی كه در طرف راست عرش الهی نوشته شده است كه : «حسین چراغ هدایت و كشتی نجات است».

این حدیث را علاوه بر شیخ صدوق، مرحوم علی بن یونس عاملی از علمای قرن نهم در كتاب الصراط المستقیم، مرحوم بحرانی در مدینة المعاجز ، سید فاخر موسوی در کتاب التجلی الاعظم و مرحوم مجلسی در كتاب شریف بحارالانوار نقل کرده اند.

معرفی منابع جهت مطالعه بیشتر:

1ـ بحارالانوار، محمد باقر مجلسی، ج44، ص174.

2ـ تاریخ زندگانی حسین بن علی ـ علیه السلام ـ ، ناشر مؤسسه الوفاء بیروت، چاپ دوم، سال 1403 هجری.

منبع: كوثر
طبقه بندی: اعتقادی، معرفی كتاب،

تاریخ : چهارشنبه 22 خرداد 1392 | 11:28 ق.ظ | نویسنده : دونه | نظرات
.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • مقاله و ریاضی